دکمه موبایل منو

جزییات خبر

سه شنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۵
سرویس : قم
کد خبر : ۱۷۲۱۸۷
گزارشگر : ۸۱
در راستای افزایش شاخص های سرانه مطالعه انجام شد:

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و کمیته امداد استان قم

(سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸) ۱۳:۳۵

تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و کمیته امداد امام استان قم با هدف افزایش شاخص‌های سرانه مطالعه مفید در استان منعقد شد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، مدیرکل کمیته امداد استان قم با تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ کتابخوانی گفت: توجه به ضرورت مطالعه و اهدای کتاب از صفات پسندیده و نیکی به شمار می رود که در غنای فرهنگ اسلامی ایرانی نقش و تاثیر بسزایی دارد.
وی ظرفیت موجود در کتابخانه های عمومی را برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی کشور مطلوب عنوان کرد و افزود: بهره‌گیری از این پتانسیل ها فرصت مناسبی را برای رشد اجتماعی اقشار محروم و آسیب‌پذیر فراهم کرده است.
اکبر میرشکار سپس به تشریح طرح های کمیته امداد در حوزه کتاب و کتابخانه از جمله «پنجشنبه ها با خانواده در کتابخانه» و «تعطیلات با کتاب همراه باشیم» و «عضویت خانوادگی کارکنان درکتابخانه» با هدف ارتقاء و افزایش سرانه مطالعه مفید اشاره کرد و افزود: کمیته امداد علاوه بر تشویق مردم در جشن های نیکوکاری درنظر دارد با بسترسازی فرهنگی به ویژه در زمینه کتاب نیز فعالیت و سرمایه گذاری کند چرا که قم از وجود طلاب و مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، دانشگاه ها و دانشجویان به عنوان سرمایه های اصلی برخوردار است و باید در این خصوص پیشگام و الگو برای کشور باشد.
حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری در ادامه این جلسه، ضمن ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم نامه همکاری، به تعامل و هم افزایی دو نهاد در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و همچنین افزایش میزان مطالعه تأکید کرد و گفت: کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز مروج علم و فرهنگ و باشگاه های کتابخوانی به ارائه خدمات مطلوب به عموم افراد جامعه در تمامی گروه های سنی و اقشار مختلف می پردازند و نیازهای اولیه مخاطب در حوزه کتاب را تامین می کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم سپس به نرم افزار جامع و یکپارچه مدیریت «سامان» برای دسترسی آسان افراد به منابع و اطلاعات کتابخانه های عمومی و دریافت برنامه های جانبی اشاره کرد و افزود: این اداره کل به اقشار خاص از جمله نابینایان سراسرکشور با تولید کتاب های بریل و گویا خدمت رسانی می کند که این حاصل تلاش شبانه روزی کتابداران روشندل این بخش است. وی در پایان گفت: حضور کودکان، نوجوانان و جوانان در برنامه های فرهنگی کتابخانه و اشتیاق به امانت کتاب نسبت به دیگر سنین پررنگ تر و برجسته تر است.
خاطر نشان می کنم، مدیرکل کمیته امداد ضمن بازدید از کتابخانه آیت الله خامنه ای و گفتگو با کتابداران از نزدیک با فعالیت ها و برنامه های ترویجی فرهنگی آشنا شد و پیشنهادات و نکات ارزنده ای را نیز بیان کرد.
گفتنی است از تعهدات اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در این تفاهم نامه، ارائه راهنمایی و مشاوره تخصصی به منظور مجموعه سازی و سازماندهی منابع کتابخانه های زیرنظر کیمته امداد، عضویت رایگان برای کارکنان، مددجویان و افراد تحت پوشش کمیته امداد، برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی و مشارکت در اجرای برنامه‌های جاری کمیته امداد مانند جشن نیکوکاری است.
یادآور می شود معرفی افراد واجد شرایط به کتابخانه های عمومی تحت پوشش نهاد کتابخانه ها جهت عضویت رایگان، همکاری و تعامل در اجرای برنامه های فرهنگی اداره کل کتابخانه مانند نشست های کتاب‌خوان و نقد کتاب، مسابقات کتابخوانی ملی و استانی نیز از تعهدات کمیته امداد در این تفاهم نامه است.
انتهای پیام/

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید