دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۹
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۷۲۰۱۳
گزارشگر : ۸۰
مدیرکل کمیته امداد استان قزوین:

اشتغال‌زایی بر کمک بلاعوض مالی اولویت دارد

(دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸) ۱۳:۴۹

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: در مسیر خدمت رسانی به نیازمندان، اشتغال‌زایی بر کمک بلاعوض مالی و کمک معیشت اولویت دارد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، مجید مومنی در نشست هم اندیشی ایجاد شبکه های نیکوکاری بیان کرد: محرومیت و فقرزدایی رسالتی است که در گرو اقدامات اثرگذار و توانمندسازی، محقق می شود.

وی ادامه داد: برنامه های توانمندسازی خانواده های تحت حمایت در کمیته امداد امام (ره) یک سیاست محوری است که با محوریتاشتغال زایی محقق می شود بدین معنا که مددجو با اشتغال زایی به درآمد رسیده و دیگر به کمک دیگران برای امرار معاش و اداره زندگی نیازمند نیست.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: قطع وابستگی مددجو از کمک دیگران گام اصلی و اساسی در ارتقای زندگی و هویت بخشی به اوست چراکه با اشتغال ایجاد شده مددجو در جریان اقتصادی جامعه وارد شده و خود را موثر و مفید می بیند و همین مهم اعتماد به نفس او را رشد می دهد.

وی تصریح کرد: در مسیر خدمت رسانی به نیازمندان، اشتغال زایی بر کمک بلاعوض مالی و کمک معیشت اولویت دارد، از این رو درب کمیته امداد برای نیازمندانی که به دنبال کار و تلاش و نقش آفرینی در اقتصاد و تولید جامعه هستند باز است.

مومنی با اشاره به قالب و چارچوب برنامه های کمیته امداد عنوان کرد: این نهاد خود را در برابر مشکل فقر در جامعه مسئول می دادند ولی این مسئولیت پذیری به این معنا نیست که کمیته امداد نقشی در ایجاد فقر داشته باشد، چراکه عوامل ایجاد کننده فقر بیرون از این نهاد است.

وی توضیح داد: مراکز علمی و افراد محقق به خوبی می توانند به این سوال ها پاسخ دهند که ریشه فقر و عوامل تولید آن کجاست و حجم خدمات کمیته امداد امام (ره) و افراد تحت حمایت آن در مقایسه با سایر دستگاه های حمایتی در چه وضعیتی است.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین خاطرنشان کرد: خداوند سبحان را شاکریم که محل ارتزاق ما را در نهادی قرار داد که سراسر کار و تلاش آن خدمت به مردم و به خصوص اقشار نیازمند جامعه است، البته این تقارن فرصتی برای استفاده از روزهای زودگذر دنیاست و هر گونه تقصیر و کوتاهی درامر خدمت به نیازمندان، خسارت دنیا و آخرت را برایمان به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: همه خدمات در این نهاد براساس موازین شرعی و قانونی صورت می گیرد، امکان خطا وجود دارد ولی اساس کار ما بر خدمتی است که بر رعایت اصول دینی و قانونی استوار است، برهمین اساس حتی ریالی از کمک های مردمی برای یک شهر به شهر دیگری در داخل استان هم نمی رود.

مومنی اعلام کرد: با وجود چنین دقت هایی قطع یقین بدانید که امانت داری و احساس مسئولیت ما نسبت به وجوه اهدایی مردمی به اعتمادسازی حاضر منجر شده است و در تلاشیم تا این اعتماد مردمی را از طریق ایجاد مراکز نیکوکاری به عرصه عمومی جامعه انتقال دهیم .

وی ادامه داد: بدین معنا که از این پس هیچ گسترش سازمانی در کمیته امداد نداریم و اگر قرار است خدماتی به افراد در نقاط مختلف ارائه شود از طریق مراکز نیکوکاری خواهد بود که توسط مردم تأسیس و اداره می شود، در نتیجه صدقه مردم در هر محله توسط مردم همان محله که در مرکز نیکوکاری حضور دارند، جمع آوری می شود و برای نیازمندان همان محله هزینه خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: این الگو برای جشن عاطفه ها نیز اجرا می شود بدین معنا که کمک های دانش آموزان هر مدرسه توسط اولیا و مسئولان مدرسه برای دانش آموزان نیازمند همان مدرسه هزینه می شود و در صورتی که مدرسه برخوردار باشد، این مدرسه به عنوان مدرسه معین یک مدرسه کم برخوردار، کمک ها را برای دانش اموزان نیازمند آن مدرسه هزینه می کند.

وی یادآورشد: مراکز نیکوکاری تا حد توان باید فعال شده ولی مهمترین ویژگی این مدارس حضور و اداره مردمی و محوریت مسجد در فعالیت های این مراکز است.

انتهای پیام

 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید