دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۰
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۷۱۸۰۱
گزارشگر : ۵
در همایش ستاد توانمندسازی محرومان خراسان شمالی عنوان شد؛

​ضرورت ترسیم الگوی توانمندسازی در کشور/ اجازه ندهیم فقر در خانواده‌ها موروثی شود

(چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸) ۱۱:۳۰

در همایش ستاد توانمندسازی محرومان خراسان شمالی، بر ضرورت ترسیم الگوی توانمندسازی در کشور و حمایت از ادامه تحصیل دانش‌آموزان محروم با هدف جلوگیری از موروثی شدن فقر، تاکید شد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، همایش خیرین ستاد توانمندسازی محرومان خراسان شمالی با حضور محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد توانمندسازی مناطق محروم کشور، اعضای هیات امنا و معاونان کمیته امداد، مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی، استاندار، نمایندگان مجلس و مقامات دولتی خراسان شمالی در تهران برگزار شد.

علیرضا عسگریان، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در این همایش با اشاره به ضرورت تسریع در توانمندسازی مردم در مناطق مختلف کشور، گفت: با توجه به پراکندگی فقر در کشور، کمک همه‌جانبه به محرومان در استان‌های مختلف، از توان یک دستگاه یا نهاد خارج است و لازم است تمام دستگاه‌های مسئول و به ویژه خیران در این زمینه نقش مهم خود را ایفا کنند.

وی با تقدیر از مردم نیکوکار به ویژه موسسات خیریه‌ که طی چند سال گذشته در زدودن چهره فقر و توسعه مناطق محروم خراسان شمالی مشارکت داشتند، افزود: اقدامات درخوری در روستاهای دورافتاده خراسان شمالی با حضور مردم و خیران انجام شده است که باید به عنوان الگویی برای دیگر مناطق کشور معرفی شود.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد بر اهمیت مشارکت فعالان اقتصادی و صنایع کشور در ایفای نقش اجتماعی خود تاکید کرد و ادامه داد: تنها در یک مورد، شرکتی صنعتی ساخت 550 واحد مسکونی آسیب‌دیده از سیل فروردین‌ماه در خراسان شمالی را برعهده گرفته است که دیگر صنایع کشور هم باید با جدیت و حساسیت بیشتری در مسایل اجتماعی و فقرزدایی ورود کنند.

                                                                                                                                       ضرورت ترسیم الگوی توانمندسازی  در کشور

محسن رضایی، رئیس ستاد توانمندسازی مناطق محروم کشور نیز در این مراسم با تاکید بر ظرفیت عظیم گروه‌های جهادی در محرومیت‌زدایی از مناطق مختلف کشور، اظهار کرد: گروه‌های جهادی در هر منطقه‌ای که وارد می‌شوند باید از توان جوانان همان و مردم محلی در توسعه منطقه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه توانمندسازی بدون رفع مشکل بیکاری امکان‌پذیر نیست، افزود: رفع محرومیت و اشتغال دو بال توسعه مناطق محروم است که در کنار آن باید مسائل مربوط به هزینه‌های درمان و تحصیل و ... ، هم در نظر گرفته شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در بسیاری مناطق محروم باید فرهنگ کار و تلاش و احساس مسئولیت برای اجتماع محلی و خانواده‌ها توسعه یابد زیرا فقیرزدایی مشکلی را حل نمی‌کند و باید تمرکز ما روی توانمندسازی باشد.

رضایی بر ضرورت ترسیم الگوی توانمندسازی در کشور تاکید کرد و گفت: این الگو باید با مشارکت همه خیران و نهادهای حمایتی برنامه‌ریزی شود و چراغ راه ما برای رفع محرومیت باشد.

                                                                                                                                           اجازه ندهیم فقر در کشور موروثی شود

در ادامه این مراسم، مجید الهی راد، مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با بیان اینکه 55 هزار خانوار در خراسان شمالی تحت حمایت کمیته امداد هستند، گفت: از این تعداد 32 هزار خانوار در مناطق روستایی و مرزی سکونت دارند که باید با رویکرد تکریم مددجویان، زمینه توانمندسازی آنان فراهم شود.

وی از حضور 23 هزار زن سرپرست خانوار در پوشش خدمات کمیته امداد استان خبر داد و افزود: 6500 دانش‌آموز از خدمات کمیته امداد خراسان شمالی برخوردار هستند که همه تلاش ما این است تا با حمایت مردم نیکوکار، زمینه ادامه تحصیل و توانمندی این فرزندان میهن‌مان را فراهم کنیم و اجازه ندهیم فقر در کشور موروثی شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با اشاره به حضور 6300 فرزند یتیم و محسنین تحت حمایت کمیته امداد استان، خاطرنشان کرد: 25 هزار حامی از این فرزندان پشتیبانی می‌کنند که 17 هزار نفر از این حامیان از خارج استان هستند.

الهی راد به وقوع سیل در استان خراسان شمالی در فروردین‌ماه امسال اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر عملیات احداث 985 واحد مسکونی تخریب شده در سیل، آغاز شده و همچنین 1900 واحد پس از تعمیر به مددجویان تحویل شده است.

وی از اجرای 2365 طرح اشتغال در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: اعتبارات اشتغال استان امسال به 145 میلیارد تومان افزایش یافته و امیدواریم تعداد طرح‌های اشتغال مددجویان، طبق برنامه‌ریزی کمیته امداد راه‌اندازی شود.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، در پایان این همایش، طی مراسمی از خیران نمونه که بیشترین نقش را توسعه و توانمندسازی مردم در مناطق محروم خراسان شمالی داشتند تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید